خط مشی

شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران براساس برنامه های تعریف شده طی سالهای آینده بیش از ٦ هزار کیلومتر خط لوله سراسری گاز اجرا می کند.

به گزارش خبرنگار شانا، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، عصر دیروز (دوشنبه، ١١ مردادماه) در پنل چشم انداز صنعت گاز در نیم قرن آینده که در حاشیه پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز ایران برگزار شد، گفت: تاکنون بیش از ٣٤ هزار کیلومتر خط لوله گاز در کشور اجرا شده و ساخت یکهزار و ٦٨٠ کیلومتر خط لوله نیز در دست اجراست.

حسن منتظر تربتی با اشاره به اجرای ایستگاههای تقویت فشار گاز نیز افزود: تاکنون ٧٦ ایستگاه تقویت فشار گاز در سطح کشور احداث شده و ساخت ١٠ ایستگاه نیز در دست اجراست.

وی ادامه داد: با هدف توسعه صنعت گاز در سالهای آینده، ٣٦ ایستگاه نیز در برنامه ساخت قرار دارد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اشاره به روند ساخت پالایشگاهها و خطوط لوله گاز سراسری در ایران از ابتدا تاکنون و توانمندیهای شرکتهای ایرانی در این حوزه ها اظهار کرد: هم اکنون ٦٦ مشاور و ١٣٩ پیمانکار رتبه ١، امکان مشارکت در ساخت پالایشگاهها، خطوط لوله و تاسیسات تقویت فشار گاز را دارند.

وی با بیان این که خوشبختانه ظرفیت ساخت سالانه ٢,٥ میلیون تن لوله در کارخانه های اهواز، سدید و صفا وجود دارد، یادآور شد: با دستور کار قرار دادن برنامه های خودکفایی و کاهش وابستگی به خارج از کشور، هم اکنون توانمندی ساخت دو نوع توربوکمپرسور ٢٥ مگاوات در ایران وجود دارد.

تربتی با بیان این که هم اکنون امکان تولید بیش از ٩٠ درصد اقلام خطوط انتقال گاز و تاسیسات تقویت فشار در کشور را داریم، ادامه داد: طراحی و اجرای سالانه یکهزار و ٥٠٠ کیلومتر خط لوله انتقال گاز فشار قوی و  طراحی و اجرای پنج ایستگاه تقویت فشار از دیگر قابلیتهای صنعت گاز ایران بشمار می رود.

وی در ادامه به موانع و مشکلات موجود نیز اشاره کرد و گفت: متناسب نبودن منابع مالی تخصیص یافته با حجم پروژه های تعریف شده، عدم بهره گیری مشاوران و پیمانکاران از روشهای نوین در طراحی و اجرا، حرفه ای نبودن فضای مشاوره و پیمانکاری در ایران و مشکلات ساختاری و مالی کارخانه های لوله سازی از جمله موانع و مشکلات پیش روی این صنعت است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با بیان این که برای عبور از این مشکلات راهکارهایی وجود دارد، تصریح کرد: اصلاح شرایط مستندسازی طرحها، بهبود شرایط طراحی با رعایت ملاحظات اقتصادی و زیست محیطی، استفاده از فناوریهای جدید در اجرای خطوط لوله و تاسیسات تقویت فشار گاز، استفاده از روشهای جدید از قبیل BOT، BLT و ... برای تامین منابع مالی پروژه ها و... از جمله راهکارهای عبور از مشکلات است.

وی با اشاره به ترسیم چشم انداز این شرکت گفت: ورود به بازارهای منطقه ای و جهانی بعنوان یکی از شرکتهای فعال در ساخت و اجرای طرحها از جمله برنامه هایی بشمار می رود که برای این شرکت ترسیم شده است.

پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز ایران، دیروز (دوشنبه، ١١ مردادماه) با حضور رئیس جمهوری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، وزیر نفت، وزیر صنعت، معدن و تجارت، مدیران عامل چهار شرکت اصلی وزارت نفت و مدیران ارشد کشور و... برگزار شد.

 

آخرین خبرها